Klimatyzator mobilny czy stacjonarny?

Czyste i chłodne powietrze

Na rynku dostępny jest szeroki wybór urządzeń, które poprawiają komfort przebywania w pomieszczeniach domowych i biurowych. W grupie tej znajdują się zarówno oczyszczacze powietrza, jak i klimatyzatory. Te ostatnie coraz częściej goszczą w naszych wnętrzach. Można wybrać klimatyzator mobilny bądź stacjonarny. Którą wersję warto wybrać?

Klimatyzator mobilny. Wygodne rozwiązanie dla domu

Urządzenia z kategorii klimatyzator mobilny cieszą się coraz większą popularnością. Mogą pracować w dowolnym miejscu, w którym jest dostęp do gniazdka elektrycznego. Ich niepodważalną zaletą jest też to, że nie wymagają montażu, co często wiąże się z wykupieniem dodatkowej usługi.
Klimatyzator przenośny ma też tę przewagę nad urządzeniami stacjonarnymi, że w każdej chwili można zmienić jego lokalizację. W przypadku urządzenia stacjonarnego należy wybrać konkretne pomieszczenie, w którym będzie ono zamontowane. Powszechnie uważa się, że klimatyzator mobilny będzie miał też niższą wydajność, co przełoży się na to, że pomieszczenie nie będzie zbyt mocno schłodzone. Warto jednak wiedzieć, że dostępne są modele wyposażone w nowoczesne systemy, które zapewniają dobry efekt chłodzenia. Są też w stanie zapewnić wysoką energooszczędność.

Wydajne klimatyzatory stacjonarne

Klimatyzatory stacjonarne są większe od tych przenośnych, a na ich konstrukcję składają się najczęściej dwa elementy. Wewnętrzną jednostkę instaluje się na stałe w ścianie lub w podłodze, a zewnętrzną poza domem. W sprzedaży dostępne są również klimatyzatory okienne.
Podczas gdy klimatyzator mobilny pracuje w sposób słyszalny, urządzenia stacjonarne są z reguły bardzo ciche. Wybrane modele można zainstalować samodzielnie. Montaż tych o bardziej złożonym mechanizmie działania, warto jednak powierzyć fachowcom. Ponadto urządzenia stacjonarne mają większą moc, która przekłada się na lepszą wydajność, czyli lepsze chłodzenie.

Zainwestować w klimatyzator mobilny czy stacjonarny?

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który rodzaj klimatyzatora warto wybrać. Wszystko zależy bowiem od potrzeb i oczekiwań konsumenta. Ogromne znaczenie ma również to, gdzie będzie się wykorzystywać urządzenie. Na działkę lub do garażu z pewnością świetnie sprawdzi się klimatyzator przenośny, który można ustawić w dowolnym miejscu.
Jeżeli zaś chcemy zapewnić sobie stałe źródło chłodzenia w określonym pomieszczeniu, jako klimatyzacja domowa, wówczas warto zainwestować w klimatyzator stacjonarny. Niezależnie, który typ wybierzemy, zawsze należy zwracać uwagę na jakość wykonania i zastosowaną technologię. Wpływa ona zarówno na wydajność, jak i na ilość zużywanej podczas pracy urządzenia energii.