Oczyszczacz powietrza dla alergików – jak wybrać?

Ulga dla alergików

Coraz bardziej zanieczyszczone środowisko generuje duże obciążenia dla organizmu człowieka. W ostatnim czasie dużo mówi się o jakości powietrza, która z roku na rok się pogarsza. Osoby z chorobami układu oddechowego oraz alergiami najbardziej odczuwają ten problem. Poza pyłami zawieszonymi, alergikom przeszkadzają pyłki roślin, sierść zwierząt oraz roztocza kurzu domowego. W przypadku silnych reakcji organizmu, mowa nie tylko o dyskomforcie, ale również o zagrożeniu zdrowia. Alergicy nie są w stanie normalnie funkcjonować w takich warunkach, dlatego dobrym rozwiązaniem jest oczyszczacz powietrza dla alergików. Oczywiście nie rozwiąże on problemu, chociażby w przypadku wyjścia na zewnątrz. Pozwoli jednak dobrze funkcjonować w domu lub w miejscu pracy. Wystarczy odpowiednio dobrać oczyszczacze powietrza do swoich potrzeb, by móc cieszyć się zdrowym powietrzem i oddychać swobodnie.

Jak wybrać oczyszczacz powietrza dla alergików?

Rynek oferuje duży wybór urządzeń do oczyszczania powietrza. Przez zakupem warto sprawdzić parametry oczyszczacza, a także jasno określić swoje potrzeby, które ma zaspokoić urządzenie. Istotne są takie cechy, jak:

  • rodzaj filtrów – oczyszczacze powietrza mogą posiadać różne typy filtrów wychwytujące zróżnicowane zanieczyszczenia. Podstawowym jest filtr HEPA, który skutecznie usuwa do 99,97% cząsteczek o wielkości do 0,3 mikrona. Poradzi więc sobie z kurzem i pyłkami. Usunie skutecznie również pyły PM 2.5 oraz PM 10, które są składnikami smogu. Ważne, aby oczyszczacz posiadał również filtr węglowy, który usuwa większość zanieczyszczeń chemicznych. Jest szczególnie polecany dla osób wrażliwych na różne zapachy. Filtr węglowy poradzi sobie bowiem z dymem tytoniowym, formaldehydem oraz wieloma innymi związkami lotnymi.
  • obecność lampy UV – można powiedzieć, że jest to kolejny filtr, generujący fale zabójcze dla mikroorganizmów. Dzięki niemu przenośny oczyszczacz powietrza eliminuje bakterie i inne drobnoustroje. Lampa jest zlokalizowana wewnątrz urządzenia i naświetla jedynie przepływające powietrze. Nie oddziałuje się w żaden sposób na użytkownika.
  • możliwość jonizacji powietrza – oczyszczacz powietrza z jonizatorem generuje świeże i rześkie powietrze. Dzięki temu poprawia się komfort przebywania w pomieszczeniu, koncentracja oraz jakość snu.
  • wydajność – urządzenie należy dobrać do wielkości pomieszczenia. Zbyt mała wydajność nie będzie wystarczająca do odpowiedniego oczyszczenia powietrza. Natomiast przewymiarowane urządzenie będzie po prostu nieekonomiczne w zakupie i eksploatacji.
  • poziom hałasu – głośne oczyszczacze mogą zakłócać sen lub odpoczynek, a także przeszkadzać w pracy. Jeśli jest to istotne w konkretnym przypadku, trzeba sprawdzić czy wybrane oczyszczacze powietrza posiadają cichy tryb pracy.
  • dodatkowe funkcje – czujniki jakości powietrza pozwalają na automatyczne dostosowywanie trybu pracy oczyszczacza do aktualnej jakości powietrza. Przydatne mogą być także timery oraz możliwości zdalnego sterowania przez aplikację mobilną.

Oczywiście nie jest to katalog zamknięty możliwości, które może posiadać oczyszczacz powietrza dla alergików. Przed wyborem warto przeanalizować swoje potrzeby i wybrać funkcje z których będzie się naprawdę korzystać. Zaoszczędzone pieniądze warto przeznaczyć na model wyższej klasy, zamiast tańsze urządzenie z funkcjami, z których nie skorzystamy.