Kurtyna powietrzna i jej funkcje

Niewidzialna bariera czyli kurtyna powietrzna

Wchodząc do sklepu lub innego budynku komercyjnego, często czujemy silny powiew powietrza w drzwiach. To nic innego, jak kurtyna powietrzna. Takie rozwiązanie wykorzystuje się najczęściej w budynkach przemysłowych, handlowych czy usługowych, a rzadziej w domach prywatnych. Niewidzialna bariera powietrzna oddziela środowisko wewnętrzne od zewnętrznego. Sprawdza się szczególnie w miejscach natężonego ruchu, bowiem częste otwieranie i zamykanie klasycznych drzwi może powodować wychłodzenie lub nagrzanie pomieszczenia lub napływ zanieczyszczeń z zewnątrz. W tym drugim przypadku oczyszczacze powietrza muszą pracować z pełną mocą, dlatego lepiej zapobiegać takiej konieczności dzięki kurtynom.

Zastosowanie kurtyn powietrznych

Bariera, która chroni przed wieloma czynnikami, bez konieczności fizycznej blokady (np. w postaci drzwi), to rozwiązanie wygodne i skuteczne. Jakie dokładnie zastosowanie ma kurtyna powietrzna i gdzie należy w nią zainwestować?

  • Stabilizacja temperatury w pomieszczeniach – częste otwieranie drzwi powoduje, w zależności od pory roku, utratę ciepła lub nadmierne nagrzewanie się pomieszczenia. W związku z tym klimatyzator przenośny lub stacjonarny musi pracować z większą mocą, by schłodzić pomieszczenie. Analogicznie – zimą ogrzewanie musi być bardziej efektywne. Kurtyna powietrzna skutecznie zapobiega takim wahaniom temperatury.
  • Ochrona przed insektami – to istotna kwestia w zakładach przetwórstwa żywności, restauracjach, szpitalach i wielu innych miejscach. Kurtyna powietrzna tworzy barierę, która dla owadów jest nie do przebycia, a człowiekowi nie przeszkadza w dostaniu się do pomieszczenia.
  • Zapobieganie dostawaniu się zanieczyszczeń – w środowisku przemysłowym, a także we wcześniej wspomnianych zakładach związanych z produkcją żywności, czystość ma szczególne znaczenie. Kurtyny nie pozwalają na swobodne nawiewanie pyłów do wnętrz takich pomieszczeń.

Wybór i montaż kurtyny powietrznej

Podstawową zasadą jest montaż kurtyny powietrznej bezpośrednio nad drzwiami, na całej ich szerokości. Zbyt wąska nie spełni swojego zadania, pozostawiając puste przestrzenie niepokryte strumieniem powietrza. Trzeba również dostosować kurtynę do wysokości otworu wejściowego. Inne modele będą odpowiednie do typowych drzwi wejściowych, a inne do wysokich bram w halach przemysłowych. Powietrze musi bowiem docierać do podłoża odpowiednio silnym strumieniem.
W zależności od pomieszczenia, można też wybierać kurtyny powietrzne w lampami UV, które eliminują drobnoustroje. Dobre modele kurtyn są też wyposażone w jonizator powietrza.