Jonizator powietrza i jego działanie

Jak działa jonizator powietrza?

Urządzenie, jakim jest jonizator powietrza, cieszy się w ostatnim czasie coraz większą popularnością. Jest to rozwiązanie korzystnie wpływające na mikroklimat w pomieszczeniu, co z kolei pozytywnie wpływa na samopoczucie mieszkańców. Przyjrzyjmy się zatem bliżej metodzie poprawy jakości powietrza, jaką jest jonizacja.

Czym jest jonizacja powietrza?

Wyposażone w funkcję jonizacji oczyszczacze powietrza coraz częściej pojawiają się w domach Polaków. Powietrze w naszym otoczeniu wypełniają ładunki elektryczne, czyli jony dodatnie lub ujemne. Zbyt wysokie stężenie pierwszych z nich może skutkować obniżeniem samopoczucia, spadkiem odporności oraz ogólnym osłabieniem.
Proces jonizacji polega na pozyskiwaniu pożądanego ładunku elektrycznego. Jonizator powietrza dostarcza jonów ujemnych, ograniczając jednocześnie ilość dodatnich. Ich źródłem są najczęściej sprzęty elektroniczne, znajdujące się w domu.

Jonizator powietrza – rodzaje

Na rynku dostępny jest szeroki wybór urządzeń z kategorii jonizator powietrza. Można podzielić je na dwie główne grupy. Pierwszą stanowią ulotowe jonizatory powietrza, które ze względu na niewielki rozmiar można umieścić na biurku lub na regale.
Do drugiej grupy należą zaś oczyszczacze powietrza z jonizatorem termoemisyjne. Wytwarzają one znacznie cięższe, a co za tym idzie, trwalsze jony ujemne. Są one większe niż standardowe jonizatory.

Korzyści wynikające z użytkowania jonizatorów

W pomieszczeniach, w których stosuje się jonizator powietrza, panują lepsze warunki do pracy bądź odpoczynku. Proces jonizacji powietrza przeciwdziała też rozwojowi bakterii i wirusów. Jony dodatnie tworzą warunki przyjazne nie tylko dla wirusów, grzybów i bakterii, lecz również dla alergenów. Dlatego poleca się jonizujący oczyszczacz powietrza dla alergików. Ponadto powietrze poddane procesowi jonizacji jest świeższe i rześkie.
Warto też wspomnieć, że jonizatory nie wymagają regularnej wymiany filtrów, która konieczna jest, gdy w domu znajdują się standardowe oczyszczacze powietrza. Przy wyborze odpowiedniego modelu należy ponadto brać pod uwagę powierzchnię pomieszczenia, w którym będzie używane urządzenie. Ma to bowiem znaczenie dla jego wydajności.